V České republice jsou k dispozici v současné době čtyři druhy testů na přítomnost borélií v klíšťatech. Nejpřesnější metodou je metoda RealTime PCR, která je nejmodernější metodou detekce borélie v klíštěti.
Analýzou různých vývojových stádií klíšťat jsme zjistili, že dochází k tzv. intraovariálnímu přenosu borélií, to znamená, že samice naklade vajíčka, která již borélie obsahují a z těchto vajíček vyrostou vývojová stádia, která i bez nasátí krví jsou pozitivní na borélii. Proto je nezbytné testovat i velmi malé klíště.
Rychlé domácí testy potřebují řádově statisíce borélií, aby je bylo možné zachytit v klíštěti. Přitom už tisíce borélií v klíštěti mohou člověka nakazit. Pokud výrobce rychlých domácích testů udává citlivost např. 95%, pak by měl také uvézt pro jakou koncentraci borélií je stanovena 95% přesnost.
Lymská borelióza je infekční onemocnění, jehož původcem je baktérie Borrelia burgdorferi, patřící mezi spirochéty. První případy tohoto onemocnění byly zaznamenány koncem 70. let v USA. V České republice je problematice lymské boreliózy věnována značná pozornost.