Co je ehrilichióza (anaplasmóza) - diagnostika, příznaky a léčba

Co je ehrilichióza (anaplasmóza) - diagnostika, příznaky a léčba

21. 5. 2019 | Anaplasma (ehrlichie)

Anaplasma phagocytophilum (dříve nazvaná ehrlichia) je baktérie, která způsobuje horečnaté onemocnění zvané lidská granulocytární anaplazmóza. V Německu v současnosti prodělalo nákazu rodem anaplasma (ehrlichií) 1,9% lidské populace!

Z rizikové skupiny osob, které se pohybují v přírodě, bylo nakaženo 16% osob, což je více než každý šestý člověk. Infekčnost klíšťat v Německu se pohybuje od 5-10%. V České republice je v některých krajích infekčnost klíšťat rodem anaplasma až 7%.

Příznaky ehrlichiózy

Příznaky onemocnění ehrlichióza (lidská granulocytární anaplazmóza) se projevuje horečkou vyšší než 38,5°C, bolestmi hlavy, únavou, bolestmi svalů anebo bolestmi kloubů. Laboratorně bývá onemocnění doprovázeno leukopenií, trombocytopenií a zvýšením hladiny jaterních enzymů. První příznaky ehrlichiózy mohou být podobné jako u boreliózy, nicméně antibiotická léčba se liší, proto je vhodné podstoupit vyšetření správně vytaženého klíštěte.

Diagnostika

V současné době se běžně ehrlichióza nediagnostikuje. Laboratoře mají k dispozici jen serologické metody a kultivační vyšetření z krve, jejichž výsledky mohou být v akutních případech negativní. DNA vyšetření se běžně neprovádí. Z tohoto hlediska je dobré vědět, zda bylo klíště pozitivní a v případě příznaků onemocnění do 14 dní po přisátém klíštěti zajít k lékaři s nálezem z naší laboratoře.

Léčba

Lékem volby je doxycyklin v dávce 100 mg 2x denně pro dospělé. U dětí pak v závislosti na váze (4,4 mg/kg/24 h). Po zahájení léčby ustupují příznaky onemocnění do 24-48 hodin. Léčba doxycyklinem by měla trvat 10-14 dní. Alternativou pro léčby doxycyklinem jsou rifamyciny a chinolony, klinické aplikace těchto antibiotik ale zatím dostatečně popsány nebyly. Antibiotika běžně používaná pro léčbu boreliózy (peniciliny, azitromycin) jsou neúčinná pro léčbu lidské granulocytární anaplazmózy (ehrlichiózy)! Z tohoto důvodu je dobré znát výsledky analýzy vyšetření klíštěte a podle toho zvolit vhodná antibiotika.

Co dělat v případě nakaženého klíštěte?

V případě nakaženého klíštěte nutno přihlédnout k množství anaplasmy / ehrlichie v klíštěti, které lze zjistit snadno pomocí vyšetření klíštěte kvantifikační DNA analýzou. Preventivní užívání antibiotik se nedoporučuje. Od přistátí klíštěte se příznaky ehrlichiózy typicky objevuje do jednoho až dvou týdnů. Po tuto dobu je vhodné osoby, které byly vystaveny nakaženému klíštěti kontrolovat a v případě projevení se příznaků ehrlichiózy (především zvýšená teplota) okamžitě zajít k lékaři se zprávou z naší laboratoře a zahájit doporučenou léčbu antibiotiky.

Doporučená literatura

Bakken JS, Dumler JS. Clinical diagnosis and treatment of human granulocytotropic anaplasmosis. Ann N Y Acad Sci. 2006;1078:236-47.