Klíšťovou encefalitidu způsobuje RNA virus patřící mezi flaviviry. Mezi flaviviry přenášené moskyty patří také virus žluté zimnice, Dengue virus (horečka Dengue), West Nile virus (virus západonilské horečky) a virus japonské encefalitidy.
V České republice bylo mezi lety 2003 a 2009 diagnostikováno 681 případů klíšťové encefalitidy. Většina případů infekce klíšťovou encefalitidou se vyskytuje mezi dubnem a listopadem. Největší počet nakažených osob bývá v červenci. Klíšťovou encefalitidou se lze získat nově nakazit od klíšťat z území až do nadmořské výšky 1200 metrů.
V České republice je vysoké riziko přenosu klíšťové encefalitidy z klíštěte na člověka. Množství infikovaných klíšťat se v České republice pohybuje v rozmezí 2 – 7 %. Nejvíce se o výzkum přenosu klíšťové encefalitidy mezi hostiteli v rámci Evropy zasloužil slovenský vědec RNDr. Milan Labuda, DrSc. (1945-2007), který výzkum prováděl na Ústavu zoologie Slovenské akademie věd.
Příznaky klíšťové encefalitidy mohou být různé. 78 % pacientů mívá horečku (nad 38 ̊C) trvající 1-24 dní, 16 % pacientů mívá pouze zvýšenou teplotu mezi 37 a 38 ̊C, 6 % pacientů může prodělat onemocnění bez teplot.
97 % pacientů má minimálně jeden z následujících příznaků klíšťové encefalitidy: bolesti hlavy, závratě, nucení na zvracení a zvracení. Z laboratorních metod se používá především analýza mozkomíšního moku, u 92 % pacientů bývají v séru nalezeny protilátky třídy IgM a u 87 % pacientů protilátky třídy IgG.
Hospitalizace trvá průměrně 23 dní. Léčba bývá symptomatická na specializovaných nemocničních odděleních. Antivirotika pro léčbu tohoto onemocnění prozatím neexistují.
Vzhledem ke skutečnosti, že nelze nijak preventivně zasáhnout při zjištění pozitivního klíštěte, nedoporučujeme našim klientům provádět vyšetření klíšťat na klíšťovou encefalitidu. V případě nalezení pozitivního klíštěte lze doporučit pouze posílení imunitního systému a vyvarování se stresu a fyzické námahy. Inkubační doba od přisátí klíštěte je 7-14 dní.
Czupryna P, Moniuszko A, Pancewicz SA, Grygorczuk S, Kondrusik M, Zajkowska J. Tick-borne encephalitis in Poland in years 1993-2008--epidemiology and clinical presentation. A retrospective study of 687 patients. Eur J Neurol. 2011;18(5):673-9.